Heresérv műtét rejtett metszéssel

Heresérv kialakulása és kezelése

Heresérv - Mit kell tudni róla?


heresérvnél a herezacskó aszimmetrikusan megnagyobbodik

heresérvnél a herezacskó
aszimmetrikusan
megnagyobbodik

Férfiaknál az elhanyagolt lágyéksérv tovább növekedve a herezacskóba terjed és innentől nevezzük heresérvnek. Az érintett oldali herezacskó aszimmetrikusan megnagyobbodik, jelentős mennyiségű hasűri szervet, elsősorban vastag- és vékonybelet, bélzsírt tartalmazhat. Kíméléssel, tornagyakorlatokkal, vagy sérvkötővel lehet lassítani a folyamatot, de biztosan megállítani nem. Herevízsérv, herevisszér tágulat és a herék különböző betegségei is okozhatják a herezacskó aszimmetrikus megnagyobbodását, melyek elkülönítésében fizikális vizsgálat, ultrahang és urológiai vizsgálat segít.

Érdemes megelőzni a heresérv kialakulását, mivel magának a heresérvnek és a műtétének is komolyabb szövődményei lehetnek, mint a lágyéksérvnek. Mivel az eredeti, egészséges állapot helyreállítására jelenleg az egyetlen hatékony megoldás a műtéti beavatkozás, érdemes minél hamarabb felkeresni az orvost. Értelemszerűen, minél kisebb a sérv, annál könnyebben és gyorsabban végezhető el a műtét, és annál kisebb az esetleges szövődmények kialakulásának valószínűsége.

hagyományos heresérv műtét

Hagyományos heresérv műtét:

A hagyományos műtéti metszés  helyét piros vonallal jelöltük a képen.

Heresérv műtét rejtett metszéssel:

A heresérv miniplasztikával történő műtétje esetén a fanszőrzet alatti rejtett kis metszés elegendő.

heresérv műtét rejtett metszéssel
kétoldali heresérv műtét laparoszkópiával

Heresérv műtét laparoszkópiával:

A laparoszkópos sérvműtét esetén 3 apró metszésre van szükség, ezeket a képen piros vonallal jelöltük. (Jelentős túlsúllyal rendelkező páciensek esetén ezt javasoljuk.)

Mit érdemes tudni a kezelési lehetőségekről?

Heresérvek műtéti típusai

A lágyéksérv és a heresérv megoldására alkalmazható műtéti technikák gyakorlatilag ugyanazok.  A heresérv nagyobb méretéből adódóan viszont nagyobb a műtéti terület, ezáltal növekedhet a műtéti szövődmények előfordulása is.

A választandó műtéti technikát a sérv típusa (elsődleges vagy másodlagos), ill. mérete határozza meg. Ritkán, kisméretű elsődleges sérveknél háló nélküli műtét is elfogadható megoldás, de nagyobb sérvek és kiújult sérvek esetén már háló beültetése, azaz feszülésmentes technika ajánlott. A legjobb eredményt a háló hasfal mögé (sublay) történő behelyezésével érhetjük el. 

Nagyméretű sérvek műtéte előtt hasi ultrahang és gyomor-, ill. vastagbéltükrözés elvégzése is indokolt lehet.

1 Miniplasztika I.

Ritkán, csak kisméretű, elsődleges heresérvek esetén alkalmazzuk.

A műtét során egy kis, kb. 4-5 cm-es bőrmetszésen keresztül látjuk el a sérvet, majd Desarda vagy ritkábban Shouldice technikával, háló behelyezése nélkül erősítjük meg a hasfalat. A kis sebet felszívódó varratokkal zárjuk, varratszedésre nincs szükség. Az eljárás előnye, hogy helyi érzéstelenítésben is végezhető, a gyógyulási idő azonban hosszú (kb. 6-12 hét), a kiújulás esélye nagyobb. A heresérv műtétek után gyakoribb jelenség a herezacskó átmeneti duzzanata, lilás elszíneződése, ami általában 1-3 hét alatt teljesen megszűnik.

Hazamenetel: műtét után 2-4 órával

2 Miniplasztika II.

Elsődleges, ill. kisebb kiújult heresérvek esetén javasolt. A Lichtenstein technika általunk kidolgozott módosítását alkalmazzuk.

Kb. 4-5 cm-es bőrmetszést követően ellátjuk a heresérv tömlőjét, majd a sérvhálót a hasizom külső rétegei közé helyezzük be. Azonban medialis (direct) sérv esetén, a háló korlátozott rögzíthetősége miatt gyakoribb a kiújulás. Ilyenkor a Lichtenstein technikát a mélyebb rétegek felé kiterjesztjük, és a hálót úgy formázzuk, hogy a medialis szélét a mélyebb, erősebb rétegekhez is rögzíteni tudjuk. Feltétele a finom szövetkezelési technika, a speciális öltések ismerete, ezáltal elkerülhető az ép hasfali szövetek szükségtelen átvágása, sérülése. A kis sebet felszívódó varratokkal zárjuk, varratszedésre nincs szükség. Előnye, hogy helyi érzéstelenítésben is végezhető, rövidebb a gyógyulási idő (kb. 6-8 hét), kisebb a fájdalom, kitűnő a kozmetikai eredmény. 

Heresérv műtétek után számítani lehet a herezacskó időleges (1-3 hét), jellemzően spontán megszűnő duzzadására és lilás elszíneződésére a várhatóan nagyobb mennyiségben képződő folyadékgyülem miatt. Ennek csökkentésére szükséges lehet átmeneti ideig (3-6-12 óra) szívócsövet behelyezni.

Felszívódó fonalakat használunk, ezért varratszedésre nincs szükség. A műtét utáni felépülés gyors (kb. 3-5 hét), a fájdalom minimális, a kozmetikai eredmény kitűnő.

Hazamenetel: műtét után 4-6-24 órával

3 Miniplasztika III.

Gyakorlatilag bármilyen típusú és méretű heresérv esetén kiváló eredménnyel alkalmazható, A Stoppa-Nyhus és a laparoszkópos módszerek előnyeit egyesítő legújabb fejlesztésű technikánk.

Az itthon egyedülálló eljárást 2012-től alkalmazzuk rendszeresen, a rendkívül kedvező tapasztalatok miatt jelenleg az általunk leggyakrabban végzett beavatkozás. A műtétet felszínes altatásban, egy kb. 3-4 cm-es rejtett bőrmetszésből végezzük. A többi technikával szemben nagy előnye, hogy már csak a sérvkapun keresztül bejutva operálunk (amit később a megfelelő hálóval le is fedünk) a hasüreg megnyitása nélkül. Ezáltal elkerülhető az ép hasfali szövetek átvágása, ami további sérvek kialakulásához vezethetne. Feltétele a rendkívül finom szövetkezelési technika. A finom hálót egy általunk kidolgozott technikával közvetlenül a hasizmok mögé (sublay pozíció) tudjuk precízen behelyezni szem és tapintás ellenőrzése mellett, majd egy-két precíziós varrattal rögzíteni. A háló formáját és méretét a műtéti helyzethez igazodva határozzuk meg. Medialis, azaz direct sérvek esetén a háló belső szélét minden esetben külön varrattal rögzítjük, ugyanis ez a típusú sérv ezen a területen hajlamos kiújulni. A kis sebet felszívódó varratokkal zárjuk, varratszedésre nincs szükség. 

A műtét utáni felépülés gyors (kb. 2-4 hét), a fájdalom kisebb, a kozmetikai eredmény kitűnő. Több mint tízéves tapasztalatunk azt mutatja, hogy ennek a technikának az alkalmazhatósági köre rendkívül széles. Egyoldali és kétoldali lágyék-, here- és combsérvek, hagyományos és laparoszkópos műtétek után kiújult sérvek, továbbá korábbi hasi műtétek, idős kor esetén is kiváló eredménnyel alkalmazható.

További előnye ennek a technikának, hogy a külső sérvkapu környékén lévő elváltozások (zsírcsomók, ciszták, herevisszér tágulat, herevízsérv stb.) is precízen elláthatóak, míg ezt a területet laparoszkópos technikával alig, vagy egyáltalán nem tudjuk elérni.

Hazamenetel: műtét után 4-6-12 órával

finomszövésű 3D sérvháló

finomszövésű 3D sérvháló

finomszövésű 3D sérvháló (nagy nagyítás)

finomszövésű 3D sérvháló (nagy nagyítás)

finomszövésű (3D) öntapadó háló - nagy nagyítás

finomszövésű (3D) öntapadó háló - nagy nagyítás

miniplasztika-III: háló a hasizmok alatt

miniplasztika-III: háló a hasizmok alatt

4 Laparoszkópos heresérv műtét (TAPP és TEP)

Elsősorban kis és közepes méretű heresérvek esetén lehet jó választás, a nagyméretű heresérvek ellátására kevésbé ajánlható.

Egy szintén kiváló technika, a Stoppa-Nyhus műtét továbbfejlesztett változata. 
A műtétet mély altatásban végezzük, a hasüreget CO2 gázzal fújjuk fel. Az ép hasfalon keresztül (3 db 0.5-1 cm-es vágás) vezetjük be a kamerát és a műszereket, majd a hasizmok mögé (sublay) helyezzük be és kapcsokkal rögzítjük a nagyméretű hálót. A technika TEP változata heresérv megoldására kevésbé alkalmas. Előnye a rövid a gyógyulási idő (2-4 hét), az alacsony a műtét utáni fájdalom, és a kitűnő kozmetikai eredmény.

Ugyanakkor ez a technika magasabb altatási és műtéti kockázatot jelent, ritkán bél-, ér- vagy húgyhólyag sérülése fordulhat elő, a nagyméretű háló rögzítése leggyakrabban fémkapcsokkal történik, műtét után a kis hasfali vágások helyén sérv (köldöksérv, Spiegel-sérv) alakulhat ki, a korábbi sérv helyén nagyobb méretű folyadékgyülem keletkezhet, mely szívócső behelyezésével csökkenthető. Heresérv műtéte után itt is számolni kell a herezacskó 2-3 hétig tartó jelentős duzzanatával és lilás elszíneződésével.

Hazamenetel: műtét után 24 órával

finomszövésű 3D sérvháló

finomszövésű 3D sérvháló

finomszövésű 3D sérvháló (nagy nagyítás)

finomszövésű 3D sérvháló (nagy nagyítás)

finomszövésű (3D) öntapadó háló - nagy nagyítás

finomszövésű (3D) öntapadó háló - nagy nagyítás

laparoszkópos sérvműtét (TAPP)

laparoszkópos sérvműtét (TAPP)

5 Stoppa-Nyhus féle heresérv műtét

A műtétet altatásban végezzük, a hálót a hasfal mögé (sublay) helyezzük be egy kb. 5-10 cm-es alhasi metszést követően.

Előnye, hogy szinte minden heresérv típusnál alkalmazható, gyorsabb a gyógyulási idő (kb. 3-5 hét), kisebb a műtét utáni fájdalom. A laparoszkópiával szembeni előnye, hogy mindent szem és tapintás ellenőrzése mellett végezhetünk, kisebb a bél-, ér- vagy húgyhólyag sérülésének lehetősége, a hálót varratok segítségével rögzítjük.

A fentiek miatt az eljárást elsősorban a kifejezetten nagyméretű, vagy többször kiújult, problémás sérveknél alkalmazzuk.

Hazamenetel: műtét után 6-24 órával

finomszövésű 3D sérvháló nagy nagyítás

finomszövésű 3D sérvháló
(nagy nagyítás)

a háló a hasizmok mögé kerül

a háló a hasizmok mögé kerül

finomszövésű öntapadó sérvháló nagy nagyítás

finomszövésű öntapadó sérvháló
(nagy nagyítás)

Röviden a rizikófaktorokról

Heresérv műtéti kockázata

Szövődmény előfordulása gyakoribb, kb. 5-10%-ra tehető, a szinte mindig valamilyen mértékben jelentkező herezacskó duzzanatot és elszíneződést nem számítva. Ezenkívül előfordulhat vérzés, gyulladás, ér-, bél- vagy húgyhólyag sérülés, elsősorban a hagyományos műtéteknél a here különböző mértékű vérellátási zavara, sebgyógyulási zavar, műtét utáni elhúzódó fájdalom, folyadékgyülem keletkezése, a sérv kiújulása.

Kialakulásuk elsősorban a sérv méretétől, típusától, a kísérő betegségektől és az alkati adottságoktól, ill. a választott műtéti megoldástól függenek. Általában spontán vagy kiegészítő gyógyszeres kezelésre megszűnnek, de szükség lehet újabb műtéti beavatkozásra is. Nagyobb folyadékgyülemek kialakulásának megelőzésére szívócsövek behelyezésére is szükség lehet, melyeket a műtét után 6-12-24 óra múlva eltávolítunk.

A korszerű eljárások, a kiváló minőségű implantátumok és a megelőző gyógyszeres kezelés alkalmazásával, ill. a sérvműtét utáni időszakra vonatkozó részletes tanácsadással a kockázat csökkenthető. 

Heresérv műtét előtt

A sérvműtétet megelőző nap este könnyű vacsora (alkoholbevitel nélkül), éjfél után lehetőleg már semmit. Műtét reggelén a megengedett rendszeres gyógyszerek kis pohár vízzel bevehetők.

Helyi érzéstelenítés esetén a sérvműtét reggelén folyadék fogyasztása megengedett, altatás esetén csak egy pohár tiszta víz.

Műtéti terület borotválása: a sérvműtét előtti este (otthon), vagy közvetlenül a sérvműtét előtt (a beavatkozás előtt a zuhanyozás kötelező, igény esetén a borotválást elvégezzük).

Előkészítő gyógyszerelés: az aktuális protokollnak megfelelően igény és szükség szerint.

Heresérv műtét után

Étkezés: Helyi érzéstelenítés esetén a páciens a beavatkozást követően egy órával folyadékot és szilárd ételt fogyaszthat,
altatás esetén folyadékot a műtét után 1.5-2 óra múlva, szilárd ételt 3-5 óra elteltével fogyaszthat.

A sérvműtétet követő 3-4 napban fogyasszon bőséges mennyiségben folyadékot (kivéve: szénsavas italok), napi kb. 2x500-1000 mg C-vitamint, bontsa a napi ételadagot 4-5 étkezésre, kerülje a gázfejlesztő ételeket (bab, borsó, lencse stb.)

Hazamenetel: Helyi érzéstelenítés esetén a beavatkozás után 3-4 órával, altatásban végzett sérvműtét után a műtéti típustól függően 4-6-24 órával, személygépkocsival.
Még nem vezethet, csak kísérővel engedhetjük haza, célszerű erről előre gondoskodni!

A műtéti seb optimális gyógyulásának alapfeltétele az átmeneti steril gyulladás kialakulása. Ennek eredményeként a sérvműtét területén néhány nap alatt spontán megszűnő duzzanat, melegebb tapintatú bőr, izomlázszerű fájdalom, húzódás, esetenként kisebb véraláfutás, a herezacskó különböző mértékű duzzanata és lilás elszíneződése jelentkezhet.

Terhelés a heresérv műtét után

1. héten: Séta, könnyű testmozgás, (max. emelés kb. 5-7 kg), szorosabb alsónadrág viselése javasolt, kötéssel rövid zuhanyozás megengedett, az autóvezetés 7-10 napig, a kerékpározás 5 hétig nem ajánlott!

2-3. héten: Könnyebb fizikai terhelés (max. emelés kb. 10-15 kg), autót vezethet, zuhanyozás kötés nélkül, kocogás, szobakerékpár, kis súlyos edzések elkezdhetők

4-5. héten: Futás, normál hétköznapi aktivitás, 2 hétig bevezető hasizomtorna: naponta 2-6x1 perces hasprés végezhető

6. héten: Teljes terhelés megkezdése, szabadtéri biciklizés elkezdhető

7. héttől: úszás, fürdés megengedett

Szexuális aktivitás a seb állapotától és vérmérséklettől függően a műtétet követő 10. naptól.

Önnek miben segíthetünk?

Sebészeti beavatkozások, sérvműtétek


Bejelentkezés

Amennyiben konzultációs időpontot kérne, vagy kérdése merült fel, kérjük, hogy érdeklődjön telefonon.

FIGYELEM: bejelentkezés csak telefonon, du. 12 - 18 h között!

kapcsolatfelvétel